11 квітня - Міжнародний день звільнення в`язнів фашистських концтаборів

За ініціативи ООН 11 квітня щороку відзначається Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.

 У березні 1945 року на території Бухенвальду (найкрупнішого концентраційного табору) спалахує збройне повстання, організоване інтернаціональними силами самих ув`язнених. Коли в концтабір Бухенвальд увійшли американські війська, повсталі вже здійснювали контроль над табором смерті. В значній мірі завдяки цьому, фашисти не встигли знищити сліди своїх страшних злочинів. Також 11 квітня були звільнені в’язні фашистського концтабору «Дора», 22 квітня звільнені в’язні «Заксенхаузена», 29 квітня – «Дахау», 30 квітня – «Равенсбрюка», потім – «Освенцим» і «Майданек», «Маутхаузен» і «Штутгоф»

11 квітня - день входження американських військ на територію Бухенвальду - і був прийнятий ООН як дата, коли планета відзначає «Міжнародний день звільнення в`язнів фашистських концтаборів».
Всього на територіях, підконтрольних гітлерівцям діяло (крім тюрем, гетто і т. п.) 14000 концентраційних таборів, в яких містилося 18000000 осіб. З них більше 11 мільйонів були знищені. Серед загиблих - 5 млн громадян СРСР а також 6 мільйонів євреїв з різних країн. Кожен п`ятий в`язень був дитиною.
В`язнів нацисти спалювали у печах крематорію (деколи живцем), труїли в газових камерах, брали кров для солдатів вермахту, на них ставили медичні експерименти, випробовували нові препарати, катували, ґвалтували, морили голодом і при цьому примушували працювати до повної знемоги.

В цей день ми також віддаємо данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, що загинули в концтаборах, розташованих на українській землі – «Сирецький», «Бабин Яр», «Дарницький»…

В Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів віддаємо шану людям, яким довелося пройти через фашистське пекло. Вклоняємося тим, хто витримавши найстрашніші випробування, зумів вижити і перемогти. Вічна пам’ять закатованим в’язням і всім, хто не повернувся з тієї страшної війни.

112