БЕРЕЖІМО НАШ КРАЙ ВІД ПОЖЕЖ

З настанням сухої погоди на території району різко збільшується імовірність виникнення пожеж на територіях сільгоспугідь та у лісових масивах.

Як правило, причинами великих пожеж, що нищать зелені насадження та охоплюють значні земельні площі, стають необачність громадян при поводженні з вогнем, зумисне спалення сухої трави, розпалені та не загашені багаття у лісових масивах та дитячі пустощі з вогнем. При спалюванні трави на присадибних ділянках, територіях та угіддях виникає загроза перекидання вогню на природні зони, залізничні колії і навіть житлові будинки. Так у 2017 році, незважаючи на комплекс проведених заходів щодо попередження пожеж, на території району ліквідано 86 пожеж. Протягом першого кварталу поточного року на території району сталося 4 пожежі (аналогічний період 2017 року – 18 пожеж).
Майже у всіх випадках причинами виникнення пожеж є порушення правил пожежної безпеки.
Потрібно активізувати роботу консультаційних пунктів при радах щодо проведення інформаційно – просвітницької роботи серед населення з питань дотримання пожежної безпеки відповідно нормативно – правових актів з даного питання.
Спалювання сухої трави та листя при проведенні робіт з благоустрою спричинює більшість пожеж, а іноді призводить до перекидання пожеж на господарські споруди.
Щільна димова може утворювати смог і надовго зависати у повітрі, а відтак, погіршити видимість на дорогах, збільшення ризику виникнення дорожньо – транспортних пригод.
Вирушаючи на відпочинок до лісових масивів, варто пам’ятати: до біди катастрофічних розмірів може призвести залишене без нагляду багаття. Тому слід обирати для відпочинку спеціально відведенні зони на лісових узбіччях та не забувати прибрати після себе залишки сміття та ретельно загасити багаття.
У випадку виявлення невеликих загорянь посуші необхідно спробувати загасити їх підручними засобами, затоптати чи закидати піском.
Відповідно до кодексу України про адміністративні правопорушення статті 77 і 77-1 за спалювання рослинності наступає адміністративна відповідальність:
Стаття 77 Порушення вимог пожежної безпеки в лісах - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’яти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн. – 255 грн.) і на посадових осіб - від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 грн. – 850 грн.).
Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 грн. – 850 грн.) і на посадових осіб - від тридцяти п’яти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (595 грн. – 1020 грн.).

Стаття 77–1 Самовільне випалювання рослинності або її залишків. Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою,  водно - болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її  залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і  залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у  населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі  охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов  такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на  випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого
листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн. – 340 грн.) і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн. – 1190 грн.).
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів  природно - заповідного фонду, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн. – 680 грн.) і на посадових осіб - від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян" (1190 грн. – 1700 грн.).

У відповідності до статті 245 Кримінального кодексу України:
1. Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або їх залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
2. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Якщо ви помітили пожежу на сільгоспугіддях у лісових масивах, негайно телефонуйте за номером «101»! Варто знати, що ніякі штрафи не замінять людині втрачене здоров’я. Тож давайте будемо пильними та милосерднішими до себе та всіх хто нас оточує.