Лейкоз великої рогатої худоби

Всі чули про таке захворювання, як лейкоз великої рогатої худоби – інфекційну хронічну хворобу пухлинної природи.

Через лейкоз відбуваються зміни якісних характеристик молока і м’яса та накопичення в них шкідливих для організму тварин і людей метаболітів триптофану, які мають канцерогенну дію. Джерелом інфекції є хворі тварини.
Лейкоз діагностують у більшості видів ссавців – від сумчастого щура та морського лева до слона та приматів, а також у всіх видів птиці, у різних сімейств і підрядів риб, рептилій, молюсків.
Серед тварин на лейкоз найчастіше хворіє велика рогата худоба, рідше – вівці, коні, собаки та коти. Можуть хворіти тварини всіх порід переважно старшого віку лейкоз тварин зареєстровано практично в усіх країнах світу, в тому числі й в Україні.
Лейкоз, за рахунок широкого розповсюдження, наносить світовому скотарству значних збитків. Він представляє потенційну небезпеку, особливо генофонду племінного молочного тваринництва, так як реєструється у високопродуктивних тварин найбільш цінних молочних порід.
При лейкозі великої рогатої худоби існує два шляхи передачі вірусу: вертикальний – від матері до плоду і горизонтальний – від однієї тварини до іншої.
Вертикальний шлях зараження характеризується передачею вірусу від матері до плоду під час внутрішньоутробного (пренатального) розвитку в останні 6 місяців вагітності. Але пренатальна передача вірусу лейкозу великої рогатої худоби не перевищує 20-ти випадків із кожної сотні можливих.
Проте, основним у поширення інфекції в природних умовах є горизонтальний шлях – контактна передача. У більшості випадків, вірус передається з інфікованими лімфоцитами. Одного разу набута інфекція стає довічною.
Основним методом прижиттєвої діагностики цієї підступної хвороби є серологічний, тобто виявлення антитіл у сироватці крові тварин. Проводять таку діагностику ветеринарні фахівці під час щорічної диспанцеризації тварин.
Диспансеризація – це комплекс планових діагностичних, лікувально-профілактичних і санітарно-гігієнічних заходів, спрямованих на раннє виявлення ознак захворювань тварин. Це один із видів обстеження стану здоров’я тварин.
На превеликий жаль, не всі власники великої рогатої худоби з розумінням ставляться до цього заходу, зокрема приховують новонароджених бичків і теличок.
Звертаємося до всіх власників тварин із проханням відповідально поставитися до проведення фахівцями ветеринарної медицини вищезазначених заходів. Тільки тоді ви будете мати гарантії того, що ваша тварина здорова, а продукція від неї – якісна і безпечна.


Джерело: Добропільське районне управління Держпродспоживслужби.