Що таке дифтерія, як її розпізнати і чому потрібна вакцинація!!!

У жовтні цього року лікарі виявили перший випадок захворювання дифтерією, а вже опісля декілька діб кількість інфікованих збільшилося до 15 пацієнтів.

Після виявлення першого випадку дифтерії вже в столиці України лікарі активно забили на сполох. У багатьох країнах Європи вакцинація проти дифтерії вже давно є обов'язковою процедурою і виступає як профілактика інфекції. Чому слід боятися інфекцію, як її розпізнати і що робити?
Що таке дифтерія, і який мікроорганізм її викликає?
Дифтерія (дифтерит) – захворювання інфекційної природи, нагадує фарингіт, ларингіт або ангіну, оскільки в 95% випадків приголомшує слизову оболонку гортані. Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, що викликається токсином, який продукується грампозитивною бактерією Clostridium diphtheriae. Зараження відбувається через повітряно-краплинний шлях або через прямий контакт з хворою людиною. Крім того, можливо і харчове зараження через забруднені продукти, посуд і столові прилади. Бактерія потрапляє в організм через ніс або рот і колонізує слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, рідше слизову оболонку інших органів або шкіру. З цієї причини найбільш поширеними формами інфекції є дифтерія глотки і гортані, раніше відомі як круп. По оцінках Всесвітньої організації охорони здоров'я, збільшення рівня вакцинації у всьому світі з 24% в 1980 році до 70% в 1990 році скоротило число випадків дифтерії з 98 000 у 1980 році до 9 000 в 2000 році. В даний час відомо вже більше 100 випадків зараження в таких країнах, як Україна, Казахстан і Росія.
У чому причина дифтерії?
Причиною дифтерії є зараження Corynebacterium diphtheriae – мікроорганізмом, який був вперше виділений в 1884 році вченим Лоффлером. Проте прямою стимул-реакцією, що викликає захворювання, є токсин дифтерії (отрута, що продукується вказаною бактерією). Інкубаційний період дифтерії складає 1-7 днів, але зазвичай це 2-5 днів. Найбільш поширені види дифтерії: дифтерія горла; носова дифтерія; дифтерія гортані; токсична дифтерія; злоякісна дифтерія; блискавична дифтерія. Якщо дифтерійна інфекція вже сталася і був поставлений точний діагноз, пацієнт має бути негайно госпіталізований в клініку, де будуть призначені антибіотики (в основному на основі Пеніциліну) і антитоксини.
Як проявляється дифтерія?
Перші симптоми дифтерії зазвичай з'являються через 2-6 днів після зараження. Найбільш поширеною формою хвороби є дифтерія глотки і гортані. Захворювання зазвичай починається із значної слабкості, болю в горлі і погіршення самопочуття. Крім того, спостерігається збільшення лімфатичних вузлів в області шиї і поява солодкувато-гнійного запаху з рота. При дифтерії гортані також виникають хрипи, кашель, задишка, набряк гортані і трахеї (з характерним гавкаючим кашлем). Можливе підвищення температури, але зазвичай не більше 38 градусів. В цілому захворювання нагадує ангіну, викликану стрептококовою інфекцією. Якщо ігнорувати всі симптоми і не почати своєчасне лікування, дифтерія загрожує серйозними ускладненнями. Дифтерійний токсин, Corynebrycha, що виробляється, проникає в кровотік і всі органи. Він викликає пошкодження сердечного м'яза і його запалення, а також неврологічні ускладнення, найчастіше у вигляді паралічу піднебіння і задньої стінки глотки, який виявляється в поверненні їжі через ніс. Параліч лицьових кінцівок і м'язів також можливий.
Як лікується дифтерія?
У терапії дифтерії використовується введення препаратів двох типів – антибіотика і антитоксину (анатоксина). Анатоксин вводять внутрішньом'язово, не чекаючи результату мікробіологічного тесту. У особливо важких випадках засіб вводять внутрішньовенно. Крім того, антібіотікотерапія проводиться з використанням в основному Пеніциліну, еритроміцину або цефалоспорінов. Призначення антибіотиків направлене для усунення бактерійного збудника, але вони не замінюють введення антитоксину, направленого на нейтралізацію отрути, що виділяється мікроорганізмами в кровотік. За наявності дифтерії ізоляція хворого обов'язкова!
Вакцинація як метод профілактики дифтерії
Дифтерія, як і грип - дуже контагиозное захворювання, тому профілактичні заходи (щеплення) є найважливішим чинником попередження цієї інфекції. Вакцина проти дифтерії є інактивованою вакциною, тобто вона містить очищений неактивний токсин дифтерії (анатоксин). Вакцинація проводиться у вигляді комбінованої вакцини проти дифтерії, правця і кашлюку (АКДС / Dtap), а також в разі протипоказань до вакцинації проти кашлюку вакциною проти дифтерії і правця або у вигляді моновалентної вакцини D (проти дифтерії). З роками стійкість до дифтерії знижується, тому дорослою рекомендується вакцинація кожні 10 років.
Кому і коли слід робити щеплення від дифтерії?
Комбінована вакцина проти дифтерії, кашлюку і правця (АКДС) вводиться підшкірно або внутрішньом'язовий. Препарат можна вводити одночасно з іншими вакцинами у вигляді комбінованого засобу.
Діти
Згідно з календарем вакцинації ВІЗ, кожне дитя має бути вакцинований 4 дозами АКДС-вакцині у віці 2, 3-4, 5-6 і 16-18 місяців і бустерому віці 6 років.
Підлітки
Вакцина проти дифтерії у поєднанні з вакциною проти правця і кашлюку вводиться у віці 14 років як обов'язкова вакцинація. Дорослі: Процедура вакцинації проти дифтерії у поєднанні з вакциною проти правця вводиться у віці 19 років. У багатьох країнах проведення вакцинації у віці 19 років є обов'язковою медичною маніпуляцією. Рекомендується однократна доза бустерної вакцинації проти дифтерії, правця і кашлюку (АКДС) кожні 10 років.
Кому не слід робити щеплення проти дифтерії?
Протипоказаннями для вакцинації моновалентною вакциною проти дифтерії є: гостра лихоманка; хронічне захворювання в період загострення; сильна анафілактична реакція на попередню дозу вакцини.
Який ризик пов'язаний з вакцинацією?
Вакцина проти дифтерії відноситься до дуже безпечних вакцин. Лише у невеликого відсотка людей можуть з'явитися легкі побічні реакції: почервоніння, хворобливий набряк в місці введення препарату; головний біль, підвищення температури тіла, відчуття ломоти. Хоча вакцинація не дає 100%-ній захисту від дифтерії, сьогодні введення вакцини залишається єдиним ефективним способом профілактики захворювання.

Джерело посилання: Добропільське районне управління Держпродспоживслужби.